• Witaj majowa jutrzenko!

          • 233 lata temu  - 3 maja 1791 roku – Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną Konstytucją 3 Maja. Była pierwszą w Europie, nowoczesną ustawą regulującą zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

            Z tej okazji, 26 kwietnia 2024 r., w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kalinowie uczczono tę rocznicę uroczystą akademią. Przygotowali ją uczniowie klasy 5 a pod kierunkiem p. Ewy Krysztofik, we współpracy z p. Tomaszem Truchanem. Słowami i muzyką oraz przygotowaną na tę okazję scenografią, uczniowie opowiedzieli przebieg wydarzeń sprzed lat. Z pięknie wyśpiewanych patriotycznych piosenek „ Witaj majowa jutrzenko” oraz  „Pamięć w nas”, wzbogaconych prezentacją multimedialną, wybrzmiało echo historii. Występ wzbogaciły nagrania przemówień posłów oraz wystąpienie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, w którego postać wcielił się Kevin Łuba. Zwieńczeniem występu był zatańczony przez uczniów polonez „W starym zamku”, który pozwolił nie tylko przenieść się w przeszłość, ale dostarczył również wielu wzruszeń.

            Wyjątkowy charakter tego dnia podkreśliły galowe ubiory uczniów oraz biało-czerwone kotyliony.

            Ewa Krysztofik

          • Dzień Ziemi

          • W dniu 22 kwietnia obchodziliśmy „Dzień Ziemi”. Uczniowie klas „0” wraz z wychowawcami układali puzzle związane z przyrodą oraz wykonywały plakaty dotyczące planety Ziemi. Klasy I – III oprócz puzzli rozwiązywały krzyżówki ekologiczne, układali hasła o ochronie środowiska naturalnego. Konstruowali różne zabawkowe urządzenia z materiałów recyklingowych oraz wykonywali plansze z pojemnikami do segregacji śmieci. W klasach nauczyciele przeprowadzili pogadanki na temat Światowego Dnia Ziemi i środowiska naturalnego.

            Wykonane prace zostały umieszczone na sztalugach na holu korytarza oraz na wystawach w klasach.

            Za udział w obchodach „Dnia Ziemi” dzieci klas „0” – III otrzymały podziękowania za udział w zajęciach.

            Organizatorzy

          • Wycieczka do Białegostoku

          • 17 kwietnia 2024 roku kl. 0a, 2 oraz 3b udały się na wycieczkę do Białegostoku. Swoją przygodę rozpoczęliśmy od wizyty w Białostockim Teatrze Lalek, gdzie obejrzeliśmy spektakl pt.: „Karmelek”. Była to ciepła, pełna humoru opowieść o poszukiwaniu czegoś, co czyni nas potrzebnymi, czegoś, co moglibyśmy ofiarować naszym najbliższym, a co – jak się wraz z naszym Karmelkiem dowiedzieliśmy – jest całkiem niematerialne.

            Następnie przejechaliśmy do Fabryki Misia, gdzie korzystaliśmy ze wszystkich, możliwych atrakcji, które się tam znajdowały, min.: dyskoteka party, małpi gaj, mega zjeżdżalnia, tor przeszkód czy trampoliny. Braliśmy również udział w warsztatach „Miś i fabryka czekolady”, w których degustowaliśmy, dekorowaliśmy oraz poznaliśmy historię czekolady.

            Wycieczkę zakończyliśmy posiłkiem w restauracji McDonald’s.

                        Osoby odpowiedzialne: J. Pawłowska, A. Filutowska, K. Sieńkowska, K. Dzierżyk

          • II Szkolny Turniej Gry w Warcaby

          • W marcu w naszej szkole już po raz drugi został zorganizowany dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej Turniej Warcabowy.

            Celem turnieju było poznawanie tajników gry w warcaby, rozwijanie umiejętności przewidywania ruchów przeciwnika i stosowanej przez niego taktyki, rozwijanie koncentracji i cierpliwości oraz rozwijanie zainteresowań i uzdolnień dzieci w klasach I-III.
            W warcabowych zmaganiach uczestniczyło 23 zawodników.

            Po zaciętych zmaganiach wyłoniono najlepszych warcabistów. Zagrali oni w finale
            i uzyskali następujące miejsca:

            I miejsce – Krzysztof Łazurkiewicz kl. II

            II miejsce – Wojciech Ziarko kl. III b

            III miejsce –  Jadwiga  Łukowska kl. I

            Zwycięzcy odebrali puchary z rąk dyrektora szkoły i organizatorów turnieju. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy. Turniej był okazją do sprawdzenia i porównania umiejętności graczy, a także świetną zabawą i doskonałą formą spędzania wolnego czasu.

            Do zobaczenia za rok!

            A. Filutowska, J. Supronowicz

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony w 2007 roku przez ONZ. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej i propagowanie wiedzy na temat spektrum autyzmu, zaś motywem obchodów jest kolor niebieski. To ukłon w kierunku osób dotkniętych autyzmem i ich rodzin. Niebieskim akcentem społeczność szkoły łączy się z nimi, stara się zrozumieć ich codzienność, z którą muszą się zmagać, a także uczy tolerancji na inność zachowań. Nasza społeczność szkolna również przyłączyła się do obchodów Dnia Świadomości Autyzmu. Uczniowie i nauczyciele na znak solidarności z osobami z autyzmem pokazali swoja niebieska dłoń. Uczniowie klas młodszych wykonali piękne pracę plastyczne nawiązujące do tematyki autyzmu. Dajmy znak społeczeństwu, że rozumiemy, akceptujemy i jednoczymy się z osobami z autyzmem.

          • Wyniki konkursu "Świat na niebiesko".

          • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym "Świat na niebiesko" zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Pisanicy. Konkurs został zorganizowany z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Miał on na celu przybliżenie uczniom problematyki autyzmu, kształtowanie postaw zrozumienia i tolerancji wobec osób z autyzmem, rozwijanie wyobraźni i aktywności twórczej uczniów, ksztaltowanie twórczego myślenia i umiejętności wyrażania własnych uczuć i emocji, integrację osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych. 

            W kategorii oddziały przedszkolne nagrodzeni zostali: I miejsce Mia Gasperaniec II miejsce Zuzanna Milewska III miejsce Julia Galicka. W kategori klasy I-III zwyciężyli: II miejsce Alex Gasperaniec III miejsce Borys Kasprzyk Wyróżnienie Krzysztof Aniszczyk. Gratulujemy wszystkim uczestnikom.

          • Klasowy ogródek

          • W kwietniu uczniowie kl. II pod nadzorem wychowawczyni postanowili założyć na parapecie klasowego okna „mini ogródek”. Podczas zajęć z edukacji przyrodniczej rozpoznawali i nazywali nasiona, które późnej były wysiane do doniczek. Codziennie dzieci będą obserwowały i podlewały swoje „plony”. Dzięki tym obserwacjom uczniowie na bieżąco będą dostrzegali zmiany zachodzące w rozwoju roślin. Poprzez praktyczne działania uczniowie lepiej zapamiętają, co potrzebne jest do życia roślinom. Już nie mogą się doczekać, kiedy będą widoczne efekty ogrodniczej pracy.

            A. Filutowska

          • Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w kl. III b

          • Uczniowie klasy III b, wraz z wychowawczynią Dorotą Krawczuk, włączyli się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Zapoznali się z informacjami na temat autyzmu umieszczonymi na gazetce. Wysłuchali p. Agnieszki Grabowskiej, która pracuje z dzieckiem ze spektrum autyzmu. Obejrzeli wspólnie film pt. „Jaś i niebieskie motyle”.  Następnie wykonali pracę plastyczną  pt. „Niebieski motyl”. 

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Kalinowie
        • 87 629-88-34
        • ul. Kajki 1 Poland
        • Andrzej Pieńczykowski
        • Deklaracja dostępności cyfrowej dla strony podmiotowej WWW Deklaracja dostępności cyfrowej dla strony podmiotowej WWW Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Kalinowie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Kalinowie. Data publikacji strony internetowej: 2018-08-25. Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2020-11-04. [Więcej...] Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub włączeń wymienionych poniżej: • filmy nie posiadają napisów dla osób głuchych, • część plików nie jest dostępnych cyfrowo, • brak odpowiedniej struktury nagłówkowej artykułów, Wyłączenia: • mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności, • filmy zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej Oświadczenie sporządzono dnia: 2019-11-04. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny. Informacje zwrotne i dane kontaktowe W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Andrzej Pieńczykowski – spkalinowo@poczta.onet.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu (87) 629 88 34. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności. Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu,, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich. Link do strony internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich. Dostępność architektoniczna 1. Budynek: Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w KAlinowie, ul. Kajki 1, 19-314 Kalinowo Do budynku prowadzą 2 wejścia (1 od strony ul. Kajki, 2 od ul. Szkolnej). Do wejść prowadzą: schody oraz podjazd dla wózków, znajdujący się przy schodach. Nad wejściem nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące. Wejście nie jest zabezpieczone bramkami. W budynku nie ma windy. Dla osób na wózkach dostępne są korytarze i pomieszczenia na parterze. W budynku jest toaleta dostosowana dla osób niepełnosprawnych. Przed budynkiem nie wyznaczono miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. W budynku nie ma pętli indukcyjnych. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille'a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Osoby deklarujące potrzebę skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego proszone są o zgłoszenie tego faktu korzystając z dostępnych środków komunikacji (e-mail: spkalinowo@poczta.onet.pl, tel: 87/629 88 34. Zgodnie z ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się, chęć skorzystania z takiej formy pomocy należy zgłosić co najmniej na 3 dni robocze przed tym zdarzeniem, z wyłączeniem sytuacji nagłych. Po dokonaniu zgłoszenia Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Kalinowie zapewni obsługę osoby komunikującej się językiem migowym, w terminie przez nią wyznaczonym lub z nią uzgodnionym. Świadczona pomoc jest bezpłatna.
      • Logowanie